Foto: EYOF 2019
10. října 2020, 11:23
Martin VoltrJan Bednář, Pavel Novák, Michal Gut a spol. se v únoru 2019 postarali na Evropském olympijském festivalu mládeže o zlatou hokejovou medaili pro Českou republiku. Další generace si bohužel musí na akci počkat.
Přestože někteří členové týmu absolvovali v únoru 2019 dva turnaje ve dvou týdnech za sebou, česká reprezentace do 17 let vybojovala pod olympijskými kruhy v Sarajevu zlatou medaili. Potřebovala k němu skalpy Rusů, Švýcarů a Bělorusů. Právě hokejisté ročníku 2002 v uplynulém týdnu prošli draftem NHL.
Nadcházející Evropský zimní olympijský festival mládeže, který budou hostit finská sídla Vuokatti a Lahti, figuruje v rozvrhu o dva roky mladších borců – tedy Šimona Slavíčka, Matyáše Šapovaliva a dalších. Vzhledem k pandemii koronaviru se ho ale v této sezoně stoprocentně nedočkají.
Evropské olympijské výbory po debatě s lékařskou komisí a finskými zdravotnickými autoritami, s Finským olympijským výborem a organizačním výborem samotné akce, totiž rozhodly o jeho posunutí z února 2021 až na 11. až 18. prosince 2021.
„Tušili jsme, že k odkladu dojde, ale i tak nás mrzí, že se zimní Evropský olympijský festival mládeže posouvá. Vynutila si to aktuální situace, ale je to pro nás zklamání, že se mění termín první akce, kterou jsme po odložení olympijských her v Tokiu připravovali,“ řekl pro web Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.
„Pro sportovce je však důležitá zpráva, že se nebude měnit věkové omezení, akce se uskuteční ve stejném roce, a tak by neměli o EYOF přijít kvůli vyššímu věku,“ zmínil.
To se týká i hokejového mužstva. Turnaj na olympijském festivalu bude nadále určen mladíkům ročníků 2004, kteří by tak na něj měli vyrazit už s reprezentací do 18 let. Ta před Vánoci standardně žádnou akci nemívá, až mezi svátky a Silvestrem se účastní turnaje pěti zemí ve Švýcarsku.
Foto: Jan Malý / ČOV
Součástí EYOF bude premiérově také turnaj hokejistek. I na něj by měla Česká republika vyslat svůj tým, jenž se v tomto období pravidelně připravuje na lednové mistrovství světa.
Evropské olympijské výbory vybíraly z několika uvažovaných možností, nakonec vybraly poměrně netradiční datum. „Uvědomujeme si, že prosincový termín přináší výzvy, ale nechtěli jsme připravit tuto věkovou skupinu sportovců o šanci zúčastnit se akce, která je významným krokem v jejich kariéře. Prosinec byl jedinou možností. Ponese to s sebou pravděpodobně změnu některých částí časového programu a další možné úpravy,“ uvedly výbory.
Olympijské hnutí tak počínaje létem 2021 čeká pořádně nabitý kalendář. Nejdřív odložené letní hry v Tokiu, pak zmiňovaný festival ve Finsku, následně „velká“ olympiáda v Pekingu, v červenci 2022 zase letní olympijský festival ve slovenské Banské Bystrici... Snad už tedy situace vše umožní.
„Souběh s přípravami na Peking 2022, na které je už tak méně prostoru kvůli pouze půlročním odstupu od Tokia, bude nepříjemný. Ale musíme se s tím vypořádat a budeme se snažit o maximální spolupráci se zainteresovanými sportovními svazy, aby přípravy na EYOF proběhly bez potíží a mladí sportovci měli možnost prožít svůj krásný olympijský zážitek ve Vuokatti, jen o pár měsíců později,“ doplnil Martin Doktor pro stránky Českého olympijského výboru.
Foto: EYOF 2019
Foto: EYOF 2019
Foto: EYOF 2019
Foto: Jan Malý / ČOV
Foto: Vladimír Koča
Foto: Vladimír Koča
Foto: Vladimír Koča
Foto: Jan Malý / ČOV
Foto: Jan Malý / ČOV
Foto: Jan Malý / ČOV
Foto: Jan Malý / ČOV
Foto: Jan Malý / ČOV
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz