Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz
31. března 2020, 14:28
Šimon RognerNejstarší z nich, Jaromír Jágr, člověka napadne jako první. Mezi hokejovými čtyřicátníky, kteří v uplynulé sezoně nastoupili v Tipsport extralize, však najdeme celou řadu dalších zvučných jmen. Pojďme se na ně podívat!
Do našeho přehledu zahrneme jen ty hráče, kterým bylo 40 let v posledním utkání základní části 6. března. To znamená, že litvínovského Michala Trávníčka (kulatiny oslavil 14. března) již počítat nebudeme. Stejně tak se nekvalifikuje Zbyněk Irgl, jenž je sice ročníkem 1980, ale slavit bude až v listopadu.
Zbývá nám tak šest hráčů, na jejichž výkony v uplynulém ročníku se podíváme blíže. Pojďme na to!
VIKTOR HÜBL (HC VERVA Litvínov)
Bez něho by Litvínov extraligu neudržel. Vždyť Hübl v posledním a rozhodujícím utkání sezony proti Kladnu dvakrát skóroval, přidal dvě asistence a řídil výhru 6:2! Celkem zaznamenal jednačtyřicetiletý útočník 37 bodů, a byl tak z nejstarších hráčů extraligy nejproduktivnější.
Solidně si navíc vedl i v relativním srovnání se všemi útočníky. V počtech gólů a bodů za 60 minut hry 5 na 5 se umístil v první dvacítce (viz grafika ↑), v počtu střel na branku pak byl dokonce sedmý. Verva v něm měla velkou oporu – s ním na ledě zaznamenala o 9,5 procent vyšší poměr střeleckých pokusů ze slotu.
JAROMÍR JÁGR (Rytíři Kladno)
Na Jaromíra Jágra jsme se již zaměřili v jednom z předešlých článků, připomeňme si ale některé jeho statistiky.
Mezi čtyřicátníky byl s 29 body ve 37 zápasech druhým nejproduktivnějším a řadil se mezi elitní extraligové hokejisty – jedním příkladem za všechny je počet střel ze slotu, v němž byl s hodnotou 9,2 za 60 minut hry 5 na 5 šestým nejlepším!
VÁCLAV SKUHRAVÝ (HC Energie Karlovy Vary)
„Ještě jsem s ním o tom nemluvil, ale nechci, aby skončil takhle. Doufám, že ani on ne a ještě rok bude pokračovat,” prohlásil na adresu Václava Skuhravého trenér Karlových Varů Martin Pešout. Služby jednačtyřicetiletého borce by na západě Čech rádi využili i v příští sezoně.
A není se čemu divit.
Skuhravý stále odvádí výbornou práci. Na ledě už sice v uplynulém ročníku nedostával tolik prostoru jako dříve (15:11 za zápas), ale nastupoval na přesilovky (2:11) i oslabení (2:03) a nezapomněl bodovat. Ve 41 duelech nasbíral 22 bodů, pět pak v posledních čtyřech duelech ročníku včetně předkola.
Relativně vzato je 38. nejproduktivnějším hráčem extraligy při hře 5 na 5 (2,1 bodů za 60 minut) a sedmým nejlepším asistentem (1,7 asistencí za 60 minut). O jeho cenných zkušenostech hovořit nemusíme.
TOMÁŠ ŽIŽKA (PSG Berani Zlín)
Hráčem, který si minimálně další sezonu v extralize odkroutí, je obránce Tomáš Žižka, jenž už v půlce února podepsal novou smlouvu. „Jsme rádi, že Tomáš pokračuje v kariéře, protože je stále platným hráčem,” komentoval to tehdy trenér Zlína Robert Svoboda.
Měl pravdu.
Jednačtyřicetiletý zadák byl mezi obránci druhým nejlepším střelcem při hře 5 na 5. Děkovat za to mohl především své časté střelbě – s 6,9 střelami na branku za 60 minut mu mezi extraligovými beky patřila solidní pátá pozice. Pozitivní vliv měl i ve statistikách střeleckých poměrů.
ANDRÉ LAKOS (Rytíři Kladno)
Loni přišel do Kladna v půlce sezony pomoci k postupu do extraligy, letos strávil André Lakos v dresu Rytířů už celý ročník. Jeho úkoly nebyly ofenzivní. Středočeši ho využívali na čistou defenzivní práci, v podstatě pořád nastupoval proti nejlepším útočníkům soupeře.
Lakos v podstatě pořád nastupoval proti nejlepším útočníkům soupeře.
Odpovídá tomu jak 47,5% poměr startů v ofenzivním pásmu (52,5 % svých buly tak začal v obranné třetině), tak hlavně vysoká 86% kvalita soupeřů, proti nimž Lakos nastupoval. Pouze Ladislav Šmíd musel čelit větší zátěži.
To se promítá i do statistik, které má Lakos veskrze negativní. Nejsou ale zdaleka tak špatné, jak by vzhledem k tomu, proti komu nejčastěji hrál, mohly být. V některých se mu naopak dařilo – patřil do první třetiny nejčastěji blokujících beků.
TOMÁŠ ROLINEK (HC Dynamo Pardubice)
Na podzim se s Pardubicemi za bouřlivých okolností rozešel, dva měsíce pak působil v druholigovém Vrchlabí, ale v lednu se Tomáš Rolinek do Dynama opět vrátil. Stihl nastoupit do 17 zápasů.
Ofenzivně se nijak výrazněji nepředvedl (zaznamenal tři body), to od něho ale také nikdo nečekal. Čtyřicetiletý forvard bránil oslabení (2:27 za utkání), blokoval střely (4,1 zblokovaných střel za 60 minut hry 5 na 5 bylo druhým nejlepším výkonem) a chodil na důležitá vhazování v obranné třetině (35,6 % poměr startů v obranném a útočném pásmu).
A povedlo se: Rolinek pomohl Pardubicím zachránit extraligovou příslušnost. Bude pokračovat? „Zatím nevím,” odpověděl po vítězném duelu s Kometou.
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz