Foto: Lukáš Kaboň, Český para hokej
Paralympijský hokej má jasné hegemony: USA a Kanadu. Třetím vzadu je Rusko. Trenér Jiří Bříza doufá, že se i díky zkušenostem z domácího šampionátu v Ostravě jednou Češi zmíněným velmocím přiblíží.
Kolik nervů a sil stálo páteční vítězství nad Nory?
Stálo nás to všechno. Naladit tým na vítězný zápas nebylo po té těžké skupině vůbec jednoduché.
Jak malá dušička ve vás byla po předešlých výsledcích?
Nebyla malá. Od rána jsme na tom pracovali a věřili jsme, že to bude na naší straně. Protože jsme opravdu hodně chtěli – a i když vyrovnali na 1:1, bylo to pořád cítit. Kluci na sebe okamžitě na střídačce zařvali: Pojďme jim to hned vrátit! A tu aktivitu jsme si udrželi.
V závěru měli Norové přesilovku. Byl jste hodně nervózní?
Samozřejmě... Pomohlo nám ale, že jsme hráli těžké zápasy ve skupině – tam se nám podařilo v první třetině s Američany ubránit dvě nebo tři přesilovky. To samé bylo proti Rusům. To je to, co nás posilovalo. I když jsme tam šli ve čtyřech, kluci aspoň získali zkušenost. A proti Norům to zvládli fantasticky, dokonce myslím, že snad ani od nich nešla ani jedna střela.
V čem bylo Norsko nebezpečné?
Jsou to Vikingové! (usmívá se) Jsou to houževnatí borci, neusnadnili nám to. Jsou to srdcaři, kteří nepoleví. Jejich forma je stabilní. Vždy, když hrajeme proti Norům, tak je to ale o nás. Dokážeme si to s nimi prohrát, ale když plníme, co máme, tak se to vždy překloní na naši stranu. Kondiční a technická kvalita je totiž na naší straně. A kluci v pátek ukázali srdce a soudržnost. Myslím, že se teď konečně budují ty pravé hodnoty, které předtím v týmu nebyly.
Jak hodnotíte celý šampionát?
Je pro nás daleko větším přínosem než ten před dvěma lety, kdy jsme byli ve slabší skupině. Mohli jsme sice rozdávat radost góly, chtěli jsme ale být mezi nejlepšími, abychom zjistili, kde se nacházíme. Abychom to viděli v zrcadle a věděli, jak budeme do budoucna pracovat s nováčky. Je dobře, že ti kluci pocítili elitu přímo na ledě. Věřili jsme ale, že na začátek porazíme Korejce. Pak by ten turnaj pro nás byl daleko snazší. Měli bychom větší klid na to, abychom se dostali na paralympiádu do Pekingu. Ale vyšlo to tady v posledním zápase proti Vikingům.
Jaký bude další program para hokejové reprezentace?
Paralympiáda je docela blízko. Už je to za půl roku. My hlavně dáme klukům odpočinek, protože jsou potrhaní jak po rugbyovém zápase. Takže si určitě dopřejeme nějaké volno. Ale nebudeme dlouho čekat – před kabinou totiž máme další nováčky, kterým je dvanáct až patnáct let. Chceme je co nejdřív dostat do programu, aby se naučili všechny schopnosti a dovednosti na ledě. Chceme je co nejdřív zařadit na mezinárodní úroveň.
Do budoucna tedy máte optimistické vyhlídky?
Určitě. To je právě to zrcadlo, které jsme dostali v těžké skupině. Ten materiál a video, které máme z těch zápasů, nám strašně pomůžou v tom, co chceme zlepšovat. Sami Kanaďané a Američané nám strašně fandí, protože my vždycky ukážeme srdíčko. Jsou otevření k tomu, abychom rozvíjeli program navzájem. Oni nás naučili, co je posouvá dopředu a jak s těmi kluky pracovat. Protože žádný manuál neexistuje a my vždy čerpáme z toho, co vidíme ve světě.
Končí po mistrovství světa v týmu někdo?
Ne, nebude končit nikdo.
Naopak: bude mít šanci někdo z mladých startovat v Pekingu?
Třeba Filip Veselý, který tu s námi strávil celý turnaj a byl členem naší rodiny. Tomu je tento týden šestnáct. Do Pekingu už splní podmínku, aby se mohl zúčastnit.
Foto: Lukáš Kaboň, Český para hokej
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz