Foto: olympijskytym.cz
7. února 2022, 19:01
Dominik DubovčiPardubice pro český hokej vychovaly mnoho skvělých hokejistů, většinou útočníků, případně brankáře Crhu nebo Haška. Napadne vás však nějaký obránce, který to z východních Čech dotáhl až ke stabilní pozici v NHL? Jsou jen dva – František Musil a Michal Sýkora.
obránce, 51 let
Starší z bratrů Sýkorových se narodil v roce 1973 v Pardubicích. Jako kdyby datum narození předurčilo jeho sportovní kariéru – právě v sedmdesátém třetím získali Východočeši historicky první ligový titul pro svůj klub.
V tehdejší době byl tak pro Michala hokej jasnou volbou, vždyť vyrůstal při sledování Martince, Nováka nebo Šťastného a snil, že jednou bude jako oni a zahraje si za A-tým. Tenhle cíl se mu splnil brzy, za Teslu Pardubice nastoupil už jako osmnáctiletý talent do dvou ligových utkání a v roce 1991 získal i svoji první zlatou medaili na mládežnickém mistrovství Evropy.
Na další sezonu se však přesunul do zámoří, kde strávil dva ročníky v juniorské Western Hockey League (WHL). Abyste si udělali představu, jakým stylem vlasatý obránce hrál, stačí pohled do statistik. 142 zápasů ve WHL stačilo Michalovi na to, aby posbíral 123 bodů... V Severní Americe tak brzy zaujal skauty San Jose Sharks, kteří jej v šestém kole draftovali do NHL.
Talent pardubického rodáka byl tak výrazný, že mohl ve dvaceti letech z juniorky naskočit rovnou do nejslavnější hokejové ligy světa. V NHL Michal Sýkora prošel týmy San Jose, Chicaga, Tampy Bay a později i Philadelphie. V roce 1996 reprezentoval národní tým na Světovém poháru i na mistrovství světa ve Vídni, kde pro samostatné Česko vybojoval historicky první zlatou medaili.
V roce 1998 se ovšem důrazný bek rozhodl vrátit z NHL do Česka. Místo návratu domů nicméně přijal nabídku Sparty Praha, se kterou během své druhé sezony v roce 2000 získal extraligový titul. Osud tomu chtěl, že ve čtvrtfinále Pražané narazili právě na Pardubice. Touha po úspěchu ale byla silnější než patriotismus.
Olympijské hry jsou velkou šancí i pro hráče z Tipsport extraliga ?
Zveřejnil(a) Hokej dne Neděle 6. února 2022
Starší bratr Petra Sýkory v devíti zápasech playoff osmkrát bodoval a s pěti góly se stal dokonce nejlepším střelcem play off české extraligy – dosud je jediným obráncem, kterému se to povedlo. S Františkem Kučerou tehdy byli hlavním pilířem obranných řad celku, který ukončil pětiletou nadvládu Vsetína. A to famózním stylem bez jediné porážky, tedy třemi sériemi s rozdílem 3:0 na zápasy.
Na přelomu tisíciletí se ale dařilo i národnímu týmu. A Michal Sýkora mohl v létě slavit také s českou reprezentací, na MS 2000 získal své druhé mezinárodní zlato a vešel se i mezi pět nejlepších hráčů petrohradského turnaje, byl totiž nejproduktivnějším obráncem. Není divu, že po tak úspěšné sezoně o něj byl velký zájem v NHL a Sýkora podepsal smlouvu s Philadelphií Flyers.
Celkem Michal v NHL odehrál 267 utkání, v další sezoně 2001/2002 už však nastupoval se svým bratrem Petrem v Pardubicích. Oba jsou sice legendami Dynama, výjimeční jsou však i v rámci tuzemského hokeje. Také Petr totiž naskočil do NHL (12 zápasů za Nashville a Washington), společně jsou tedy druhou bratrskou dvojicí z Česka, která v NHL nastupovala (současně s bratry Kaberlovými; první byli Vopatové Jan a Roman v sezoně 1995/1996).
Doma Michal pokračoval ve skvělých výkonech a odměnou mu byla nominace na mistrovství světa i olympijské hry 2002. O rok později s Pardubicemi získal stříbro, když ani on neodvrátil smolnou prohru 0:1 v sedmém finálovém zápase proti Slavii.
Do sezony 2003/2004 pak šel s kapitánským „C“ na dresu, trenéři ho jako lídra upřednostnili i před takovým hráčem, jakým byl šestinásobný mistr extraligy, vítěz z Nagana a čerstvá posila Pardubic Jiří Dopita. Po základní části tehdy tým Moelleru Pardubice skončil s patnáctibodovým náskokem první, v sedmém zápase čtvrtfinále ale padl s outsiderem z Plzně (a v brankovišti u toho byl po roce znovu Roman Málek).
Mladší hokejoví fanoušci už dnes Michala možná ani neznají, především v Pardubicích ho dost zastínil střelec Petr, dvojnásobný vítěz extraligy a švýcarské NLA.
V rámci své celkové extraligové kariéry přitom Michal Sýkora bodoval jednou za dva zápasy, což je na obránce skvělá statistika. Ve statistice +/– má dokonce 116 kladných bodů. Poslední z nich získal v září 2004, kvůli problémům s kolenem totiž musel ukončit sportovní kariéru. První pardubický titul od revoluce tak ve výlukové sezoně 2004/05 oficiálně nezískal, i přesto byl ale součástí oslav.
Podle jeho slov mu hokej nechybí, vrací se k němu jen jako divák. „Já byl odmala veden k tomu, že hokej nebudu hrát do smrti. Když jsem skončil, tak nastal jeden veliký zlom – úplně ze mě vyprchala sportovní soutěživost. A jediná varianta tak byla hledat, v čem podnikat,“ řekl Sýkora už dříve v rozhovoru pro Mladou Frontu.
„Měl jsem velké štěstí, že jsem v hokeji zažil éru, kdy se často vyhrávalo. Když se to ale nepovede, je třeba se poučit. V podnikání je to stejné. Sportovní život má ale jednu nespornou výhodu: je relativně férový,“ myslí si Michal Sýkora.
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz